• dozynki.JPG
 • dozynki 2.JPG
 • klodawska-majowka_8.jpg
 • klodawska_majowka_1.JPG
 • klodawska_majowka_2.JPG
 • klodawska_majowka_3.JPG
 • klodawska_majowka_6.JPG
 • KNR.JPG
 • knr 3.JPG
 • lipy2.JPG
 • lipy6.JPG
 • lipy9.JPG
 • lipy wojt.JPG
 • LNM.JPG
 • pilka.JPG
 • pippi.JPG
 • pippi 3.JPG
 • pippi warsztaty.JPG
 • playbackshow 1.JPG
 • playbackshow 3.JPG

 Zespół „Brzezinki" powstał w 1966r. przy kole Gospodyń Wiejskich w Santocku. Założycielką zespołu była pani Szczyglewska, a pani Helena Bielawska wymyśliła nazwę zespołu. Początkowo w zespole było 25 osób. Przez wszystkie lata zespół działał przy świetlicy, kontynuując pracę na rzecz rozwoju Kultury Wiejskiej oraz promocji Gminy Kłodawa i regionu.

Na chwilę obecną zespół liczy 8 osób. Brzezinki występują na różnego rodzaju imprezach gminnych, poczynając od dużych imprez plenerowych takich jak majówka czy dożynki, jak również okolicznościowych spotkaniach w świetlicach z okazji świąt państwowych czy spotkań klubów seniora. Zespół chętnie zapraszany jest także na występy o charakterze powiatowym i wojewódzkim, takie jak: Targi Rolnicze w Gliźnie, Piosenka Kresowa w Gorzowie, Żniwa Szparagowe w Trzcielu, Spotkania Folklorystyczne w Pieskach i wiele innych. Zespół występował również na terenie Niemiec. Brzezinki pojawiają się po prostu wszędzie tam, gdzie są zapraszane i czeka na nich publiczność, która chce ich słuchać. W zależności od charakteru imprezy zespół ma w swoim repertuarze pieśni religijne, patriotyczne, biesiadne i ludowe.

Brzezinki są organizatorem cyklicznych spotkań „Jesienne Bajanie", na których corocznie spotykają się wszystkie gminne zespoły i zaproszeni goście. W miłej atmosferze, przy poczęstunku i dobrej piosence wspólnie spędzają jesienny wieczór.

Działalność zespołu jest bardzo bogata, m.in. dzięki wsparciu ze strony Urzędu Gminy Klodawa i GOKu. Brzezinki nadal promują swoją działalność i osiągniecia, a już niedługo zespół będzie obchodził 50 – lecie swojego istnienia.

 

 „Bukowina" - zespół powstał na terenie Zdroiska, a jego nazwa pochodzi od nazwy miejscowego rezerwatu przyrody Zdroiskie Buki. Grupa zadebiutowała w 2006 roku, na gminnych dożynkach w Santocznie. Od tego momentu zespół bardzo często uczestniczył w różnorodnych imprezach lokalnych, gminnych i wojewódzkich. Organizował uroczystości otwarte dla mieszkańców wsi. Na początku były to coroczne spotkania kulturowe (np. Romowie, Dziki Zachód, Rosja), Jesienne Bajanie, a od 2013 roku Gminny Przegląd Piosenki Ekologicznej. Od początku formacja skupiała uczestników w różnym wieku- dzieci, młodzież, dorosłych. Były sytuacje, że na scenie pojawiało się nawet 25 osób. Z czasem wyklarował się stały skład. W 2012 roku w Gminnym Ośrodku Kultury, grupa nagrała płytę pt.:„Nasze inspiracje". Znalazło się na niej 6 utworów o różnorodnej tematyce z przewagą utworów ogniskowych, bo takie zespół szczególnie sobie ceni. Właśnie taki charakter w przeważającej większości mają kompozycje własne, których autorem jest Grażyna Kaźmierczak. Są to np. utwory „Rzeki nurt", „Dziki", „Cudowny tydzień", „Ognisko", „We młynie", „Poszła baba do kościoła" , „Józiu" i inne. Na szczególną uwagę zasługują solistki zespołu - Beata Jas, jak również Ola i Magda Szmagaj. Pozostali członkowie grupy również mają na swoim koncie epizody solowe. Zespół podjął współpracę z Radiem Zachód. Kontakt z redaktorem Donatem Linkowskim zaowocował nagraniem audycji „Ziemia i pieśń", „Na swojską nutę", „Donata swojskie klimaty" oraz udziałem w 2013 r. w finale XVII Festiwalu Współczesnej Kultury Ludowej im. Jana Iwaszczyszyna w Kamieniu Pomorskim. W 2014 r. Bukowina również zakwalifikowała się do koncertu finałowego. Warto dodać, że na tę okoliczność zespół został wzmocniony przez akordeonistę - Mariana Matczaka oraz gitarzystów - Annę Szmbelan i Jarosława Pikułę - dyrektora GOK-u. Karty historii zespoły zapisywane są w kronice, a aktualne wydarzenia można śledzić na facebooku.

 Zespół Echo powstał w maju 2012 roku w Wojcieszycach z inicjatywy państwa Tarasewiczów. Początkowo miał być to zespół działający przy kościele, śpiewający pieśni religijne, toteż pierwszy występ odbył się 15 sierpnia 2012r. w kościele w Wojcieszycach. Szybko okazało się jednak, że członkowie zespołu chcieliby poszerzyć repertuar również o piosenki świeckie. Echo postanowiło zorganizować koncert niepodległościowy w świetlicy w Wojcieszycach 6 grudnia 2012r., co jest datowane jako debiut zespołu. Melancholijne, nastrojowe melodie często odnoszące się do piosenki patriotycznej stały się znakiem rozpoznawczym zespołu. Obecnie Echo liczy 12 osób i od jesieni 2013 roku dołączył oficjalnie do grona zespołów wokalno-muzycznych działąjących przy Gminnym Ośrodku Kultury. Podobnie jak pozostałe zespóły z terenu Gminy Kłodawa, Echo występuje na imprezach gminnych typu majówka czy dożynki, oraz korzysta z zaproszeń poszczególnych sołectw. Uczestniczy również w cyklicznych imprezach organizowanych przez same zespoły. Echo jest natomiast gospodarzem "Muzycznych Spotkań Przy Samowarze". Impreza nawiązuje to piosenki rosyjskiej, a pierwsza edycja odbyła się w listopadzie 2013r. w sali widowiskowej GOKu. Zespół ma w planach również organizację imprezy plenerowej w klimacie piosenki harcerskiej.

Zespół Echo, mimo relatywnie krótkiej działalności ma na swoim koncie występy poza Gminą Kłodawa. Z bardzo dobrymi opiniami spotkał się ich koncert na Targach Rolniczych w Gliśnie, a w Tarnowie na I Festiwalu Piosenki "Śpiewamy Na Ludowo" w 2013r., zespół otrzymał III nagrodę. Obecnie Echo pracuje nad piosenkami, które chcieliby zarejestrować na potrzeby Radia Zachód, co pozwoli mi wystąpić w audycji redaktora Linkowskiego "Na Swojską Nutę".

www.echo.wojcieszyce.info 

 

 Przed ośmioma laty, grupa przyjaciół na spotkaniach Seniorów w Santocznie, rozpoczęła wspólne biesiadne muzykowanie co z czasem stało się prawdziwą pasją. Wielu odkryło w sobie dar potrzeby śpiewania i dzielenia się tym z innymi. Pierwszy oficjalny koncert odbył się 2 lipca 2006r. w jednym z najpiękniejszych zakątków Santoczna - na prywatnej posesji państwa Haliny i Stefana Urban przy wodospadzie stąd nazwa zespołu „Kaskada". Osiem lat istnienia zespołu zaowocowało ponad 180 koncertami w Gminie Kłodawa,powiecie gorzowskim,a nawet poza granicami kraju. Występowaliśmy m.in.: w Deszcznie na „Święcie Pieczonego Kurczaka",w Gliśnie na Targach Rolnych, w Gorzowie nad Wartą na Dziesięcioleciu Wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Koncertowaliśmy na wszystkich obchodach „Dnia Seniora"w Gminie Kłodawa. Braliśmy udział na większości festynów organizowanych w naszej Gminie,jak również na różnego szczeblu zawodach Strażackich.

Równie ważne są relacje między członkami zespołu,którzy spotykają się raz w tygodniu przy kawie,herbacie,cieście i wspólnym doskonaleniu śpiewu. Sukcesem „Kaskady"jest umacnianie więzi miedzy Seniorami w Gminie Kłodawa. Udaje się to przez wspólne spotkania i wyjazdy, zwiedzaliśmy Bieszczady i Lwów, koncertowaliśmy w Niemczech i na Ukrainie. Od powstania zespołu, tradycją stały się coroczne, letnie spotkania z „Kaskadą" w formie festynu oraz „Wieczór kolęd i poezji Bożonarodzeniowej" odbywający się w świetlicy w Santocznie.

Od dwóch lat zespół „Kaskada"wyjeżdża na warsztaty muzyczne do Pobierowa i tam doskonali swoje umiejętności. Mamy jeszcze wiele ciekawych pomysłów i planów do zrealizowania.

Aktualnie w skład zespołu wchodzą: Alina Dankowska,Maria Ostrycharz, Krystyna Sipa, Teresa Steć, Jan Steć, Aniela Sztandera- to wokaliści. Marian Matczak -akordeon i gitara, Andrzej Sipa- gitara i kierownik zespołu „Kaskada"

 

 Zespół Kłodawianki, istniejący juz ponad 50 lat, powstał w 1963 roku na bazie Koła Gospodyń Wiejskich, założonego przez panią Zofię Wawrzyniak. Wspólne próby śpiewu, nauka gotowania, kursy kroju i szycia, a także wspólne wyjazdy były zajęciami, które bardzo zbliżały do siebie ówczesne członkinie koła. W roku 1998 grupa śpiewacza oficjalnie przerodziła się w zespół ludowy Kłodawianki, a przewodnictwo przejęła Bożena Popowska – aktualna liderka zespołu. Od tego momentu zespół przybrał stroje biało-czerwone. Repertuar zespołu to dobrze znane ludowe komozycje jak i również wiele autorskich tekstów, pisanych przez same Kłodawianki. Ich barwne występy można podziwiać na imprezach o charakterze gminnym, powiatowym i wojewódzkim. Kłodawianki wystepowały również w Złotowie, Polanicy Zdrój, Ciechocinku, Krosnowicach oraz na terenie Niemiec, uczestnicząc w imprezach parnterskich. Członkowie zespołu zawsze znajdą czas by zaśpiewać dla Kłubu Seniora, Wielkiej Orkiestry Światecznej Pomocy czy innej imprezie charytatywnej. Kłodawianki zaproszone zostały między innymi do zaśpiewania dla Fundacji "Mam Marzenie". Zespół jest szczęśliwy, gdy swoim śpiewem wywołuje usmiech na twarzach słuchaczy. Od poczatku istnienia zespół udziela się na rzecz sołectwa – robiąc nagradzane wieńce dożynkowe, gotując i śpiewając na wszelkich imprezach lokalnych i kościelnych. Zespół Kłodawianki w 2013 roku obchodził uroczysty jubileusz 50lecia istnienia w trakcie Dożynek Sołeckich w Kłodawie. W jubileuszu udział wzięli mieszkańcy Kłodawy, przedstawiciele władz z wojewodą Jnaem Świrepo i Wójtem Gminy Kłodawa Anną Mołodciak na czele, oraz licznie zaproszone zespoły śpiewacze z gminy, powiatu gorzowskiego oraz Kłodzka, Krosnowic i Niemiec. Zespół mimo upływu lat cieszy się ogromną popularnością i w dalszym ciągu chętnie korzysta z zaproszeń na występy.

 Zespół Róży Kwiat powstał w lipcu 2010 roku, na bazie działającego już zespołu Różyczki. Liderem została Renata Lassak, która od czterech lat prowadzi zespół. Na repertuar Róży Kwiat składają się przede wszystkim piosenki ludowe i biesiadne oraz kilka przebojów nowoczesnych – jak choćby utwory z repertuaru grupy Piersi czy Aya Rl. Elementem łączącym nurty muzyczne jest założenie, że piosenki muszą być skoczne, radosne, dające przyjemność zarówno słuchaczom jak i wykonawcom. Zespół chętnie występuje na imprezach organizowanych przez Gminę Kłodawa oraz Gminny Ośrodek Kultury. Na terenie Różanek ściśle współpracuje z radą sołecką, klubem seniora oraz swoją parafią. Róży Kwiat raz w roku organizuje wspólne spotkanie dla wszystkich gminnych zespołów pt.: "Na Swojską Nutę". Impreza odbywa się w sierpniu na boisku sportowym w Różankach. Zespół angażuję się również w coroczne przygotowanie wieńca dożynkowego, oraz przygotowanie stoiska swojego sołectwa.

Poza terenem Gminy Kłodawa zespół Róży Kwiat występował m.in.: w Ługach, na Targach Rolniczych w Gliśnie, w Pieskach oraz na Fetiwalu Piosenki "Śpiewamy Na Ludowo" w Tarnowie.

 

Fanpage GOK

Lokalizacja / jak dojechać

Copyright © GOK 2012. All Rights Reserved.